Ozdoby ślubne domu, bramy

W dzień ślubu wszystko jest odświętne i wyjątkowe i nawet dobrze znane nam miejsca zmieniają się tego dnia i nabierają wyjątkowego charakteru. Kościół, w którym bierzemy ślub, dzięki ozdobom ślubnym zamienia się w miejsce romantyczne, sala weselna nabiera uroczystego, królewskiego charakteru, przystrojony samochód zmienia swe oblicze i nawet podwórko i znany na pamięć dom odmieniają się tego dnia.

W wielu miejscach i w wielu rodzinach podtrzymuje się nadal tradycję ozdabiania bramy w domu zarówno panny młodej, jak i pana młodego. Często pomagają w tym ozdabianiu sąsiedzi i znajomi. Najczęściej nad bramą wjazdową robi się łuk – potrzebny jest metalowy, półokrągły stelaż, który ozdabia się zielonymi gałązkami, kwiatami, balonami, bibułą, tiulowymi elementami, w zależności od upodobań. Nadal często spotykanym elementem jest napis na bramie: “Szczęść Boże młodej parze” “Sto lat młodej parze” itp. Można przyozdobić skromnie także całe ogrodzenie, ale sam łuk nad bramą w zupełności wystarczy.

Warto również ozdobić dom pana młodego i panny młodej. Zgodnie z tradycją pan młody wraz z rodzicami i gośćmi jadą spod domu do domu panny młodej. Tam para młoda, w domu panny młodej, otrzymuje błogosławieństwo od rodziców pana i panny młodej. Następnie para młoda jedzie do kościoła ozdobionym samochodem lub wynajętą limuzyną ślubną, a goście podążają przed parą młodą lub za nimi. Warto udekorować pokój, w którym para młoda przyjmie błogosławieństwo od rodziców oraz drzwi domu panny młodej. Nie musi to być bogata i wymyślna dekoracja. Wystarczą ładne bukiety kwiatów i ślubny stroik na drzwiach domu. Warto dobrać kwiaty i kolory dekoracji domu i bramy współgrające z dekoracją samochodu, bukietem panny młodej tak, by cała oprawa weselna była spójna i konsekwentna.

Jeśli chcemy, by otoczenie naszego domu było udekorowane bogato i z przepychem jak sala weselna lub kościół, można postawić wzdłuż drogi prowadzącej od drzwi do bramy ładne, duże bukiety kwiatów lub dekoracje z balonów i tiulu. W tym wypadku musimy konsekwentnie udekorować otoczenie domu i bramę w tych samych kolorach i przy użyciu tych samych elementów. Nad drzwiami domu powtórzmy ten same motywy dekoracyjne, które występują nad bramą wjazdową. Nie mieszajmy kwiatów, balonów, gałązek drzew lub choinek, elementów z bibuły i tiulowych wstążek. Wybierzmy dwa materiały, które będą stanowić dekorację domu i bramy. W przeciwnym wypadku zamienimy otoczenie naszego domu w kiczowatą dekorację cyrkową, a wówczas w takim otoczeniu nawet piękna suknia ślubna panny młodej straci na swej atrakcyjności.